Tuğla Duvar Kaplama

Duvar Kaplaması Nedir ?

Kaplama, bir malzemeyi başka bir malzeme üzerine katmanlama işlemidir. Duvar kaplaması, seçilen malzemeyi bir duvarın üzerine katmanlamak demektir. Dış cephe kaplaması olarak da bilinir. Sadece dış cephelerde değil, iç cephelerde de duvar kaplama yapılabilmektedir. İhtiyaca bağlı olarak duvarları kaplamak için çeşitli malzemeler kullanılabilir. Bu size geniş bir ürün yelpazesi sunar ve bina yapısına yeni bir görünüm kazandırır.

Duvar Kaplamasının Avantajları

Duvar kaplamasının birkaç faydası detaylıca şöyle listelenebilir :

Estetik görünüm

Duvar kaplama, binanın veya evin görünümünü güzelleştirir. Eski bir yapıya yeni ve modern bir görünüm kazandırmak isteniyorsa duvar kaplama en iyi seçimdir. Yenilenen duvarları ile evin görünümü ve değerini iyileştirir. Ya da yapıya estetik ve çekici bir görüntü kattığını söyleyebiliriz. Bu da mülkünüzün piyasa değerine olumlu yönde katkıda bulunur.

Güvenlik ve Koruma

Duvar kaplamanın temel bir görevidir. Duvarlara başka bir katman eklemek, binanın mekanik sağlamlığına katkıda bulunur. Ayrıca yapının iklim değişikliği, yağmur, nem, güneş ışığı ve benzeri nedenlerle oluşan çatlaklar gibi çeşitli unsurlara karşı direncini artıran ekstra bir koruma katmanı ekler.

İzolasyon

Duvar kaplama malzemeleri de yalıtım işlevi görmektedir. Duvarlara döşenen ekstra katman, duvarlara ısı, su ve ses yalıtımı sağlar. Duvarları yalıtma özelliği, enerji tasarrufuna yardımcı olur. Sonuç olarak daha az bakım ve elektrik faturalarına neden olabilir.

Düşük Bakım Maliyeti

Duvar kaplamasının en faydalı avantajı, duvar boyamaya göre çok sık bakım gerektirmemesidir. Nihayetinde boya badana için harcanan masrafları düzenli olarak azaltacaktır. Çoğu duvar kaplama malzemesi görünümü tazelemek ve yeni yapılmış görünümüne tekrar ulaştırmak için basitçe silme işlemi gerektirir.

Duvar Kaplama Çeşitleri

Duvarlarınızın sade görünümünden vazgeçip duvar kaplama yaptırmaya karar verdiğinizde, çeşitleri görmek isteyeceksiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda duvar kaplama malzemeleri vardır. Tercihinize bağlı olarak malzemeyi seçebilirsiniz. Çeşitli tuğla ve taş malzemeler stoklarımızda mevcuttur.

Duvar Kaplama Fiyatları Ürün Kategorileri

Çeşitli duvar kaplama malzemeleri aşağıdaki gibidir:

Tuğla Duvar Kaplama

Tuğla, inşaatta kullanılan en eski malzemelerdir. En yaygın duvar kaplama malzemesi türüdür. Geniş bir renk yelpazesi mevcuttur. Çeşitli tuğlalar arasında beyaz tuğla, eski tuğla, rustik tuğla, kırmızı tuğla bulunmaktadır. Yapıyı yangın elemanlarına karşı korur. Bu pahalı bir yatırımdır ancak uzun yıllarca dayanıklıdır ve bakım gerektirmez.

Carnivore Panna Kültür Tuğlası

Taş Duvar Kaplama

Kırmızı, sarı, gri, kahverengi, yeşil gibi geniş bir renk yelpazesi mevcuttur. Bu tip duvar kaplama malzemesi son derece dayanıklıdır. Ancak sıkıcı işçilik gerektirdiklerinden biraz pahalılar.

Atacama Arena Kültür Tuğlası

Fiber Duvar Panelleri

Fiber duvar kaplama malzemesi sağlam ve dayanıklıdır. Ayrıca daha ucuzdurlar ve herhangi bir bakım gerektirmezler. Lifli fiber levhaların montajı da çok kolaydır.

Ladrillo Loft Duvar Paneli

Duvar kaplama malzemesi nasıl ve nerede kullanılır ?

Duvar kaplama malzemeleri stratejik olarak birçok şekilde kullanılabilir. Örneğin:

  1. Dış duvarlar
  2. İç duvarlar
  3. Tavan
  4. Merdivenler
  5. Mobilya

Duvar Kaplamasının Dezavantajları

Pahalı

Duvar kaplaması cebiniz için çok pahalı olabilir. Metal ve vinil duvar kaplama malzemesi gibi seçenekler ucuzdur ve montajı kolaydır. Ancak beton, tuğla, taş ve benzeri diğer duvar kaplama malzemeleri, artan işçilik gereksinimi nedeniyle çok pahalıdır. Bakım maliyeti de hesaba katılmalıdır. Ahşap gibi bazı yüksek kaliteli malzemeler, cebinizde bir delik açarak sık bakım gerektirir.

Bakım ve onarım

Duvar kaplaması az bakım gerektirse de, temizlik ve yıkama yapının estetik görünümünü azaltabilir. Kırık veya hasar görmüş kaplamanın değiştirilmesi biraz pahalı olabilir.

Zaman tükeniyor

Duvar kaplama uygulaması çok zaman alabilir. Bir kaplama ünitesi kurmak için gereken süre, duvarın boyutuna ve temel malzemesine bağlıdır. Yüzey alanı çok büyükse ve kaplama için karmaşık tasarımlar kullanılacaksa, montaj süresi çok uzun olacaktır.

Duvar kaplamasının avantajları ve dezavantajları olmakla birlikte, yapının estetik ekiciliğini zenginleştirdiği ve artırdığı yadsınamaz. Duvarları ve sakinlerini koruyan daha sağlam bir yapı arıyorsanız, duvar kaplaması mükemmel bir seçenektir. Özellikle aşırı hava koşullarının olduğu yerler için önemlidir.

Bir Cevap Yazın