Persia Kültür Taşı Hakkında

Ürün Açıklaması :  Persia kültür taşı gerçek taşlara kıyasla çok daha hafif olması ve maliyet, işçilik açısından daha uygun olması, 50 yıl sınırlı ürün garantisi, uzun yıllar boyunca renklerini koruması, sıcak – soğuk ısı yalıtımı özelliğine sahip olması sebebiyle iç dekorasyon ve dış dekorasyonlarınızda, ev dekorasyonu, ofis dekorasyonu, yatak odası dekorasyonu, şömine ve bacalarınızın akustik görünüm sağlaması sebebiyle bir çok alanda tercih edşilen dekoratif taş duvar kaplama, duvar dekorasyon ürünüdür.

Kültür Taşı Özellikleri :

1 metrekare ağırlığı ortalama 20 ila 25 kilogram arasında değişmektedir. İçerdiği Pomza (bims) kumu; ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sağlamaktadır. Persia Kültür Taşı yanıcı veya parlayıcı özelliğe sahip olmadığından bütün yaşam alanlarınızda kullanılması güvenlidir. İnsan sağlığına zararı sıfırdır. Yapısındaki yüksek mukavemetli çimento sayesinde, kültür taşları dış kuvvetlere karşı son derece dayanıklıdır. Kültür taşlarının kalınlıkları dokusuna göre 1 cm ila 2,5 cm arasında değişmektedir. Kalınlık sebebiyle dekorasyon yapılacak alan kaybı yok denecek kadar azdır.
Not: Her Kültür Taşı modeli için özel olarak üretilmiş köşe taşları bulunmaktadır.

 

Gereken Malzemeler:

Mala, derz malası, çıta veya çırpı ipi, plastik derz artısı, derz pompası ya da ders poşeti, spiral taş motoru, harç karmak için gerekli kap (harç teknesi – el arabası – harç kovası)

Kültür Taşı Uygulamadan Önce Yüzey Hazırlığı

***Kültür taşı ; betonarme perde, kaba inşaat, kolon, kiriş, delikli beton, dolgu tuğla, ytong ( gaz beton ) gibi sert ( rijit ) yüzeylere sahip, yapısı sağlam hemen her yüzeye uygulanabilir. Yüzeydeki birden fazla kat boya, rutubet, yalıtım malzemesi parçaları, kir, yağ, toz, kabarma, ufalanabilen sıva artıkları gibi yapışma işlemini olumsuz etki edecek durumlar varsa ortadan kaldırılmalıdır. Geniş yüzeylerde duvarlar kazınmalı ya da yeniden sıva uygulanarak zemin uygulamaya hazır hale getirilmelidir. Alçıpan yüzeylerin derz bandı ile ya da fileli sıva yapılması gerekir.

* Uygulama yapılacak duvar rutubetli ise, duvar gövde ve yüzeyleri mutlaka kurutulmalıdır.

Uygulama Esnasında Duvarların Korunması

*** Dekoratif kültür taşları uygulaması esnasında ve uygulama sonrası özellikle belirtmek gerekirse ilk gün kullanılan derz yapıştırıcının etkileşime geçerek yeterli mukavemet kazanması için yağmur suyu, inşaat atık suyu gibi sıvılardan, aşırı sıcak, aşırı güneş ışığına maruz kalma, aşırı soğuk, don olaylarından korunmalıdır. Uygulamanın üzerine, kültür taşı ile arada boşluk kalacak şekilde branda türü naylon örtülen örtülmesi tavsiye edilir.

Dekoratif  Kültür Taşı Uygulaması Esnasında Stabil Hava Koşulları, Temizlik ve Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar:

*** Kültür taşı uygulama +4 santigrat derecenin yapılmamalıdır.

*** Soğuk kış mevsiminde yapılması planlanan kültür taşı uygulaması don olay görülen bölgelerde yapıştırıcının mukavemet kazanma süresi uzayacağından derz dolgu işlemi 1 veya 2 gün sonra yapılmalıdır. Bu süreçte derz araları açık kalacağı için, dekoratif duvar kaplama uygulaması yapılan yüzeyi yağış ve soğuktan korumak için üzeri branda veya naylon türevi örtüler ile örtülerek korunmalıdır.

*** Yaz aylarında sıcak havada yapılacak kültür taşı uygulamasında, taşlar yapıştırıcının hızlı kuruyabileceği ve mukavemetini kaybedeceği göz önünde bulundurularak duvar kaplama yapılacak taşlar nemlendirilmelidir. ( Pratik olarak uygulamadan önce taşları temiz su dolu bir kap içerisine batır-çıkar yapılması yeterli olmaktadır. )

***Kültür taşlarının fırınlanması esnasında içeriğinde toprağın yapısının farklılık göstermesi sebebiyle, taşlarında renk tonları küçük oranlarda farklılık gösterebilir. Dekoratif taş duvar kaplama, kültür taşı uygulaması esnasında ton farklılıklarının önlenmesi için farklı kutulardan kaplama taş alınıp, renk uyumu gözetilerek karma uygulama yapılmalıdır.

*** Uygulama sırasında yapıştırma harcının ve dolgu malzemesinin taş panel yüzeyine bulaştırılmamasına özen gösterilmelidir.

Dekoratif  Kültür Taşı Uygulaması ve Derz Seçenekleri:

* Taş panel yüzeyine malzeme bulaştığında, bulaşan malzemelerin kuruması beklenmeli ve kuruduktan sonra plastik sert bir fırça veya tel fırçası ile temizlenmelidir.,

* Çok kirli yüzeyler için özel bileşimli Sena Yüzey Temizleyicisi kullanılmalıdır.

* Uygulamadan sonra taş yüzeyine boya, vernik, sirke, tuz ruhu v. b. malzemeler sürülmemelidir.

Dekoratif Kültür Taşı uygulamalarında tavsiye edilen sertifikalı usta ekipleriyle çalışılmalıdır.

Dekoratif  Kültür Taşı uygulamalarında tavsiye edilen sertifikalı usta ekipleriyle çalışılmalıdır.

Kültür Taşı Uygulaması Nasıl Yapılır ?

* Yukarıdaki esaslara göre yüzey hazırlanır.

* Yapıştırıcı malzeme kullanım koşullarına uygun olarak hazırlanır.

* Yapıştırıcı, yüzeye 8 – 10 mm taraklı mala ile uygulanır.

* El Yapımı kültür taşı arka yüzüne bir miktar özel DekorArt Taş Yapıştırıcısı sürülerek metal çıta, ip, plastik derz artısı ya da kama yardımı ile 1 cm derzli olarak yüzeye düzgünce yapıştırılır.

* Örüm işlemi yapılırken, yatay ve düşey derzlerin terazide ve şakülünde olmalarına özen gösterilir.

* Yapıştırıcı kuruduktan sonra ( 24 saat ) çıtalar alınmalı ve derz dolgusuna geçilmelidir.

* El Yapımı kültür taşları için kullanılacak olan derz, özel DekorArt Derz Dolgusu tercih edilerek, minimum 10 mm genişlikte uygulanabilmektedir.

* Derz dolgusu, derz tabancası yardımıyla taş yüzeyine bulaştırılmadan uygulanmalıdır.

* Derz dolgusu, ele yapışmayacak kadar kuruyunca derz malası yardımıyla şekillendirilmelidir.

Gösterilen sonuç sayısı: 5

Persia Antracita Kültür Taşı

129,00 KDV

Persia Arena Kültür Taşı

129,00 KDV

Persia Ceniza Kültür Taşı

129,00 KDV

Persia Marron Kültür Taşı

129,00 KDV

Persia Oliva Kültür Taşı

129,00 KDV
Back to Top